Retinol
- pinkblinkbeauty
- Jan 3, 2021
- 3 min read
»Retinol je prava čudežna sestavina, ki učinkovito gladi gube, manjša pore, bledi pigmentne madeže in povečuje proizvodnjo kolagena. Opazili boste dramatično mlajšo kožo z neverjetno gladko teksturo in izboljšanim tenom kože.«
To je prva stvar, ki jo naš dobri stari stric Google najde pod besedo retinol. Sicer ne vem, kako izgleda ta DRAMATIČNO mlajša koža, ampak dejstvo je, da ti retinol lahko pomaga na več različnih področjih. In prav zato bo to naša prva sestavina, ki jo bomo skupaj spoznale.
Retinol ti je verjetno bolje poznan pod imenom vitamin A. Uporablja se za nego obraza, saj pomaga v boju proti gubam, pri zdravljenju aken, uravnavanju pH kože, zmanjšuje pore in zmanjšuje vidnost pigmentnih madežev, poleg vsega tega pa je še močan antioksidant. Lahko ga najdeš v različnih kozmetičnih kremah in serumih, lahko pa ti ga predpiše na recept tudi tvoj dermatolog.
V kozmetičnih izdelkih se nahaja v različnih oblikah. V koži se razgradi na manjše aktivne molekule, v nekaterih izdelkih na recept pa je že v samem izdelku prisotna aktivna oblika molekule. Primer kozmetične oblike retinola je retinil palmitat, a je na splošno čisti retinol bolj aktiven od svojih derivatov. Posebna oblika vitamina A, ki se sme uporabljati samo v zdravilih na recept pa je retinojska kislina. Prednost retinola pa je vsekakor to, da je primeren za vse tipe kože!
Nekateri viri navajajo, da naj bi bil retinol tudi eksfoliator, torej da pomaga odstranjevati odmrle kožne celice in deluje kot piling. To pa ni čisto res! Retinol res lahko povzroči luščenje kože, a je to luščenje drugačno od tistega pri pilingu. Pravi piling pospeši naravno odmiranje kožnih celic in njihovo odstranjevanje, pri luščenju pa gre bolj za stranski učinek.
Kaj pa ostali stranski učinki? Ob začetku uporabe retinola se lahko pojavi draženje kože, zato moraš retinol začeti uporabljati postopoma: najprej krema, nato serum. Stopnjuješ pa tudi pogostost nanosa, torej najprej enkrat tedensko, nato trikrat. Toliko načeloma zadostuje, če se učinki ne pokažejo, ga lahko uporabljaš vsak dan. Vedno pa imej v mislih, da dokler se draženje kože ne umiri, ne povečaj odmerka in v kolikor je to potrebno prekini z uporabo retinola.
No, pa da si dovolim še besedico o tem, koliko retinola naj bi vseboval posamezen kozmetični izdelek. Njegova koncentracija se giblje nekje med 0,1 % in 1 %. Najmanjša koncentracija je v kremah za oči, največja pa v močnih serumih proti gubam. Ti pa priporočam, da se predelom okoli oči izogibaš in najprej poskusiš z izdelkom z nižjo koncentracijo, ter jo zvišuješ po potrebi.
Po uporabi retinola ne smeš nikoli na sonce!!! Retinol lahko zaradi različnih razlogov uporabljaš samo zvečer. Eden izmed vzrokov je to, da molekula na soncu razpade in postane neaktivna. Drugi razlog za večerno uporabo pa je luščenje kože, ki sem ga omenila že zgoraj.
Če uporabljaš izdelke z retinolom na recept, sočasno nikoli ne smeš uporabljati izdelkov, ki vsebujejo benzoil peroksid, ki se uporablja v izdelkih proti aknam (sem prepričana, da se bo tudi ta znašel v eni izmed objav na blogu). Če uporabljaš oboje si nanesi retinol zvečer, benzoil peroksid pa zjutraj.
In seveda se mi je po vsem tem pisanju porodilo vprašanje, če nam retinol lahko izboljša stanje kože tudi, če pojemo kakšno živilo, ki vsebuje veliko vitamina A. Kot pričakovano – živila z retinolom so zelo pomembna za naše telo! Sami namreč retinola ne moremo sintetizirati, ga pa zaužijemo z živili, kot so jetra, mleko, rumenjak, sir in ribje maščobe.
Še nekaj malenkost bolj znanstvenega: Retinol se v našem telesu pretvori v dva pomembna metabolitska produkta in sicer retinaldehid in retinojsko kislino. Esencialen je za rast, diferenciacijo in vzdrževanje epitelijskega tkiva in vpliva na reprodukcijo. V človeški koži sta izražena dva retinoidna receptorja, ki ju lahko aktivira tako retinol, kot njegova metabolita. Kot zanimivost pa še podatek, da je pri ljudeh povprečna koncentracija vitamina A v plazmi med 0.35 in 0.75 μg/ml.
Pri retinolu gre res za naravni čudež, a pri staranju na žalost edinstvene sestavine še vedno ne poznamo (in je tudi verjetno nikoli ne bomo), zato boš v boju proti gubam morala poprijeti še za kakšno drugo sestavino, na primer niacinamid. Vsekakor pa nikoli in nikdar ne pozabi na sončno kremo, saj so ravno sončni žarki poglavitni krivec za staranje tvoje kože!
Še nekaj dodatnega branja:
Hej! Če že uporabljaš izdelek z retinolom, ki ti ustreza, nam povej v komentarju! :)
Comments