top of page

Hialuronska kislina

Če piješ dovolj tekočine, si že na pravi poti za vlažno kožo. A vlažnosti kože voda ne more zagotoviti sama po sebi. Če se voda v koži ne bo zadržala, lahko spiješ še več, pa bo tvoja koža še vedno izgledala suha in mlahava. Zato pa je tukaj hialuronska kislina, ki s svojo neverjetno možnostjo vezave vode poskrbi, da ta ostane v tvoji koži, ki bo posledično navlažena, prožna in napeta.




Pri hialuronski kislini gre resnično za nepogrešljivo sestavino v negi kože. Sicer je že sama prisotna v našem telesu, a jo zaradi njenih neverjetnih učinkov pri zadrževanju vlage pogosto srečamo v različnih kozmetičnih izdelkih. Primerna pa je za vse tipe kože.


Gre za telesu lastno molekulo, ki se nahaja v koži, vezivnem tkivu, sklepih in očeh. Njena vloga je zadrževanje vode v tkivih, deluje kot mazivo sklepov in sodeluje pri tvorbi kolagena in elastina, zato je odlična komponenta tudi v boju proti staranju kože, saj ji povrne elastičnost. Nase lahko veže kar 1000-krat toliko vode, kot tehta sama.


Hialuronsko kislino naše telo tvori samo in sicer vsak dan znova, saj imajo njene molekule kratko razpolovno dobo. V koži hialuronska kislina v podkožnem tkivu spodbuja širjenje keratinocitov in povečuje prisotnost retinojske kisline (kaj več o tem si preberi v blog objavi o retinolu). S starostjo (že od pubertete dalje) pa količina hialuronske kisline, ki jo je naše telo zmožno sintetizirati samo, upada. Če želiš, da tvoja koža tudi pri 50-ih izgleda napeta in navlažena, boš mogla hialuronsko kislino telesu dodati.




Danes se uporablja v različne namene. Vbrizgavajo jo na primer v kolena in ostale sklepe v primerih ostoartritisa in dodajajo k izdelkom za celjenje poškodb oziroma ran, a se bom nadalje omejila na uporabo, ki jo srečamo v kozmetiki. Hialuronsko kislino lahko najpogosteje srečamo v kremah in serumih za suho in zrelo kožo, ko jo apliciramo na površino kože. V izrednih primerih pa jo lahko zdravnik aplicira tudi v obliki injekcij za povečanje volumna (npr. lic, podočnjakov, ustnic, …)


Verjetno se ob tem že sprašuješ, od kod pridobivajo hialuronsko kislino. Danes jo proizvajajo s procesom fermentacije preko posebnih vrst bakterij, ki proizvajajo natrijev hialunorat. Gre za sintetično obliko hialuronske kisline, ki pa ni popolnoma enaka tisti, ki jo proizvaja naše telo. V tem primeru gre za nekoliko večje molekule, ki se posledično tudi težje absorbirajo v kožo.


Manjšo obliko molekule, ki se imenuje natrijev hialuronan, pa pridobivajo z ekstrakcijo iz petelinovega grebena ali pa jo izolirajo iz sinovialne tekočine ali kože živali. Takšna molekula omogoča višjo raven absorpcije in je zato bolj učinkovita. S posebno encimsko tehnologijo pa je možno tudi večje molekule razbiti na manjše, ki se bolje absorbirajo.


V kozmetičnih izdelkih se najpogosteje pojavlja v koncentraciji 0,1%-3%. Za vsakodnevno uporabo v večini primerov zadostuje koncentracija 1%. Ker gre za občutljivo molekulo, ki ni topna v maščobah, jo najpogosteje srečamo v vodni fazi, npr. v serumih z vodno osnovo.



Kaj pa slabi učinki? Glede na to, da je hialuronska kislina že sama prisotna v našem telesu, je pojav stranskih učinkov zelo redek in je posledično zelo varna za uporabo. Večja možnost za pojav neželenih učinkov se pojavi ob aplikaciji z injekcijo. Nekateri viri pa navajajo, da ima hialuronska kislina vpliv na rakave celice, ki se zaradi nje hitreje razmnožujejo, zato se rakovim bolnikom odsvetuje uporaba kakršnihkoli izdelkov, ki vsebujejo hialuronsko kislino.


Vsekakor - če tega še nisi storila - je skrajni čas, da si poiščeš svoj najljubši kozmetični izdelek s hialuronsko kislino. Poskrbi že danes, da bo tvoja koža ostala navlažena, čvrsta in elastična!



Te zanima še več? Preberi si spodaj:


Zelo bom vesela, če stisneš en všeček :) Če pa imaš že kakšno izkušnjo z uporabo hialuronske kisline, pa nam povej v komentarju ;)

Recent Posts

See All

Commenti


bottom of page